Getting My orbitopatia tarczycowa To Work

Wszystkie te mięśnie wywodzą się z tyłu aparatu ocznego – z tyłu oczodołu – i przyczepiają się do oka za rogówką. W normalnych sytuacjach nie są a person bezpośrednio widoczne.

Manifestacja jest zwykle obustronna – w obu oczach – ale czasami występuje wyraźna asymetria w progresji między jednym okiem a drugim. Oprócz wszystkich opisanych objawów klinicznych pacjent może wykazywać światłowstręt i silny ból w okolicy pozagałkowej.

Orbitopatia tarczycowa często jest jednym z objawów choroby Gravesa-Basedowa, bywa także jedynym objawem w przebiegu tej choroby.

Etiologia orbitopatii tarczycowej nie została do końca poznana. Prawdopodobnie do oftalmopatii tarczycowej dochodzi na skutek autoimmunologicznego zapalenia tkanek miękkich, a objawy choroby są następstwem powstałego procesu zapalnego.

one – brak dolegliwości, objawy: retrakcja powieki górnej, nienadążanie ruchu powieki za ruchem gałki ocznej, nadmierne rozszerzenie szpar powiekowych sprawiające wrażenie intensywnego wpatrywania się,

Wypełnij formularz, a my zadzwonimy do Ciebie w celu umówienia darmowej wizyty u specjalisty. Wyniki omówimy na tej samej wizycie!

W poważniejszych stanach (obrzęk tkanek miękkich oczodołu) zalecana jest radioterapia. Natomiast w skrajnych postaciach choroby, charakteryzujących się zwłóknieniem tkanek, uszkodzeniem nerwów wzrokowych czy wrzodziejącym zapaleniem rogówki, zalecana jest chirurgiczna dekompresja oczodołów.

Objawy oczne pojawiające się w przebiegu tego schorzenia to m.in. wytrzeszcz, obrzęk spojówek, obrzęk mięska łzowego zaczerwienienie powiek, obrzęk wokół oczu, zmniejszona ruchomość gałek ocznych, czy pogorszenie ostrości widzenia. Objawy oczne mogą być różnorodne, od zmian o charakterze łagodnym, które często zostają przeoczone i mają tendencję do samoistnego ustępowania, aż po zmiany o charakterze ciężkiej naciekowej oftalmopatii. Celem pracy jest przedstawienie i analiza aktualnej wiedzy na temat tej jednostki chorobowej – stanowiącej współcześnie diagnostyczne i terapeutyczne wyzwanie, z uwzględnieniem patogenezy, objawów klinicznych i metod leczenia.

Podjęcie działań medycznych jest konieczne, gdy oftalmopatia prowadzi do zaburzeń wzroku i uszkodzeń rogówki. Proces zapalny wycisza się lekami immunosupresyjnymi. W leczeniu orbitopatii tarczycowej wykorzystuje się glikokortykosteroidy, radioterapię oraz leczenie chirurgiczne.

Początkowo występuje tylko obrzęk, w późniejszych okresach może dołączyć włóknienie i stłuszczenie. Najczęściej zajęte procesem chorobowym są mięśnie proste, dolny i górny.

Neuropatia nerwu wzrokowego w przebiegu oftalmopatii tarczycowej (wytrzeszcz) to uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego na skutek ich ucisku przez powiększone mięśnie poruszające gałką oczną (mięśnie gałkoruchowe).

Instytut Mikrochirurgii Oka (IMO) pokazuje nam najczęstsze objawy tego schorzenia. Choroba tarczycy objawia się zapaleniem oczodołu pod postacią obrzęku powiek, wysunięciem gałki ocznej, cofnięciem powieki i czasami zezem.

Do innych orbitopatia tarczycowa objawów oftalmopatii zalicza się podwójne widzenie, światłowstręt czy pieczenie oczu. Leczenie nie zawsze jest konieczne, w zaawansowanych przypadkach konieczna bywa jednak operacja 

objaw Dalrymple’a – brzeg górnej powieki zlokalizowany jest powyżej górnego rąbka rogówki, odsłaniając twardówkę. Nadaje to pacjentowi charakterystyczny przerażony wygląd; 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *